WhatsApp
KAYDIR

HUKUKİ MAKALELER

İnternet sitemizde güncel olarak yayınladığımız hukuki makaleleri takip edebilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve bizlere ulaşmak istiyorsanuz iletişim bilgilerimizden hemen ulaşabilirsiniz...

ANAYASA MAHKEMESİ HAGB UYGULAMASINA DAİR ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAR VERDİ

 

  • Anayasa Mahkemesi , HAGB uygulamasına dair çok önemli bir karar verdi. Anayasa Mahkemesi toplu olarak incelediği bir grup başvuruda HAGB uygulamasından kaynkalanan müdahalelerin kanunilik ölçütünü taşımadığına ve bu kurumun yeniden düzenlemesinin bir ihtiyaç olduğuna karar verdi.

 

  • Anayasa Mahkemesi ,HAGB kararlarına karşı itiraz yolunun açık olduğunu düzenleyen kuralı (CMK 231/12) ,belirli ve etkili bir başvuru yolu olmadığı gerekçesiyle iptal etti . 23.09.2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan karar 9 ay sonra yürürlüğe girecek .

 

  • HAGB kararlarına karşı itiraz yolunun açık olduğunu düzenleyen kural ;belirli ve etkili bir denetim yolu öngörmektedir .Bu durum temel hak ve özgürlüklere yapılan müdahelenin giderilmesinde ve özgürlüklere yapılan müdahelenin giderilmesinde ve kamu gücünü -kullananların keyfi davranışlarının önüne geçilmesinde bireye tanınmış olan yetkili mahkeme başvurma imkanının sağlanmasını isteme hakkının ihlal etmektedir.

 

  • Anayasa'ya aykırı olan bu kuralın iptaline oy birliği ile karar verilmiştir .

 

☎️CEZA HUKUKU KONULARINDA  ; hukuki danışmanlık ve talepleriniz için Alsancak Hukuk ve Arabuluculuk Ofisi’ne ait +90 (346) 223 86 47 ve +90 (538) 091 63 15 iletişim numaralarından tarafımıza ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

01.