WhatsApp
KAYDIR

HUKUKİ MAKALELER

İnternet sitemizde güncel olarak yayınladığımız hukuki makaleleri takip edebilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve bizlere ulaşmak istiyorsanuz iletişim bilgilerimizden hemen ulaşabilirsiniz...

TÜRK CEZA KANUNUNDA SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

◼️Sosyal medya düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi .

◼️1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasını öngören Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak suçu  5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 217 nci maddesinden sonra gelmek üzere 13/10/2022 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

◼️"Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma'' 

MADDE 217/A-(1) Sırf halk arasında endişe , korku veya panik yaratmak saikiyle , ülkenin iç ve dış güvenliği ,kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi , kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse , bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

(2)Fail , suçu gerçek kimliğini gizleyerek  veya bir örgütün faaliyeti çerçevesi işlemesi halinde , birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artılırılır"

 

☎️  Sosyal Medya Düzenlemesi ile alakalı Hukuki danışmanlık ve talepleriniz için Alsancak Hukuk ve Arabuluculuk Ofisi’ne ait +90 (346) 223 86 47  iletişim numarasından tarafımıza ulaşabilirsiniz.

 

 

 

01.